Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen teşvikler nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti'nin aktif işgücü politikaları kapsamında, kanun koyucu tarafından çeşitli yasalar ya da kanun hükmünde kararnameler ile koşulları belirlenen ve uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu genelgeleri ile yapılan çok sayıda teşvik bulunmaktadır.


Bu kapsamda, özellikle kadın, genç ve nitelikli personel olmak üzere, istihdam artışı sağlayan şirketlere, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Vergi Dairesi'ne ödedikleri primlerde ve vergilerde indirim, destek ve teşvikler sağlanmaktadır.

Teşviklerinden Kimler Faydalanabilir?

SGK teşviklerinden çalışan sayısı farketmeksizin bütün şirketler  faydalanma hakkına sahiptirler. Şirketin personel sayısının artan bir grafikte olması en önemli kriterdir.

Bunlara ek olarak bazı koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

İşverenler yönünden;

 • Aylık bildirimler yasal süresi içerisinde yapılmalıdır.
 • Primler yasal süresi içinde ödenmelidir.
 • Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmamalıdır.
 • Borcu varsa, bu borçlar yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olmalıdır.

Çalışan yönünden;

 • İşe alındığı tarihten önce, belirli bir dönemde işsiz olmalıdır.
 • Ortalama sigortalı sayısına ilave çalıştırılmalıdır.

Ne kadar teşvik alabilirim?

İşyeri çalışan profiline bağlı olarak, istihdama katkıda bulunduğunuz takdirde, sigortalının işveren priminde %100'e kadar indirim alabilirsiniz. Toplamda ortalama %40'a varan oranlarda indirim alabilirsiniz. Bu oran hesaplama yapılmadan belirlenememektedir. İşyerinin personel sayısı, artışı, önceki aylardan ortalama çalışan sayısı, kadın ve genç çalıştırma oranı gibi birçok kriter, alabileceğiniz teşvik tutarını değiştirmektedir.

Teşviklerden tam faydalanmak için neden Kütahya SMMMO Teşvik Hesaplama Programı kullanılmalı?

Genç, nitelikli ve kadın istihdamını arttıran işverenlere sağlanan pek çok teşvik bulunmaktadır. Her birisinin işverende ve çalışanda uyulması gereken koşulları ile ortalama hesapları da farklıdır.

Aynı zamanda, çalışanlar birden fazla teşviğe uygun olabilirler. Bu durumda, sadece o personel özelinde hangi teşviğin daha avantajlı olduğuna bakmak hatalı sonuç verecektir. Kütahya SMMMO Teşvik Hesaplama Programı'nın hesaplama algoritması, ortalamaları ve diğer çalışanların uygunluklarını da kontrol ederek, şirkete en fazla faydayı sağlayacak şekilde teşvik faydalandırmasını yapar.

Teşviklerin çeşitliliği ve koşullarının karmaşıklığı; manuel hesaplamalarda eksik veya yersiz faydalandırmalara sebep olmaktadır. Kütahya SMMMO Teşvik Hesaplama Programı ile bu tür sorunlar ortadan kalkar. Dakikalar içerisinde teşviklerden tam ve hatasız bir şekilde faydalanırsınız.

Kütahya SMMMO Teşvik Hesaplama Programı;

 • KVKK ile tam uyumludur. Size özel açılan paneliniz üzerinden hesaplamaları kendiniz yaparsınız. Verileriniz biz dahil, üçüncü kişiler tarafından görüntülenmez
 • ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası, ISO 9001 Kalite Sertifikası ile T. C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Özel İstihdam Bürosu Sertifikası'na sahiptir.
 • OSM Solutions Objective Security Management tarafından tüm sızma testlerinden başarı ile geçmiştir.
 • Ortalama analizi raporu ile, teşviklerden faydalanabileceğiniz tutarı arttırmanızı sağlayacak aksiyonları almanızı sağlar.
 • 6111, 27103/17103 teşviklerine ilave olarak, tüm personelleriniz için engelli taraması yapar ve unutulmuş ya da bildirilmemiş engelli personelleri tespit edip, hem teşvikten faydalandırır, hem de engelli personel istihdam etme yükümlülüğünüz için işverene bildirilir.
 • İşbaşı Eğitim Programı'na dahil olan personellerin istihdamını arttırmak amacıyla sağlanan 6645 teşviği için, tüm personellerin uygunluğunu sorgular, atlama ve unutmaların önüne geçer.
 • İşe giriş bildirgesi verilen ama aylık bildirgede olmayan kişileri size raporlar.
 • İşten ayrılış bildirgesi olmayan ama aylık bildirgede bulunmayan kişileri size raporlar.
 • Çalışanların almış olduğu iş göremezlik raporlarını tek ekrandan raporlamanızı ve onaylamanızı sağlar.
 • İş kazazı geçiren bir personeliniz olduğunda, sizi mail ile bilgilendirir. Bu sayede cezaların önüne geçmiş olursunuz.
 • Geçmişe dönük başvuru dilekçelerinizi tüm işyerleriniz için, otomatik bir şekilde verir. Geçmişe dönük güvence altında olursunuz.